RAVNANJE REŠEVALCA Z OTROKOM MED NESREČO

Avtorji

  • Andreja Lavrič Ministrstvo za obrambo, Uprava RS za zaščito in reševanje, Ljubljana

Povzetek

V naravnih in drugih nesrečah so žrtve tudi otroci, ki jih rešujejo reševalci. Poznavanje ravnanja z otroki med reševalno akcijo jim lahko olajša reševanje in s tem akcijo doživijo manj stresno. V članku so predstavljeni odzivi otrok in mladostnikov ob nesrečah in drugih travmatskih dogodkih. Ravnanje reševalcev ob nesrečah, v katerih so udeleženi otroci, lahko strnemo v naslednje postopke: razvrščanje, zaščita, stabilizacija, informiranje in poučitev, povezava, pomoč pri organizaciji in napotitev. Reševalne akcije, kjer je poškodovan ali mrtev otrok, so za reševalce obremenjujoče, zato je pomembno v takih primerih reševalcem dati ustrezno psihološko podporo in pomoč znotraj reševalne postaje in izven nje.

Literatura

Brito, B., 2017. Psihološka pomoč po nesrečah – gradivo za usposabljanje v ICZR. Ljubljana, Uprava RS za zaščito in reševanje.

Cvetek, R., 2009. Bolečina preteklosti: travma, medosebni odnosi, družina, terapija. Celje, Celjska Mohorjeva družba.

Kurnjek Hrnčič, P., 2017. Pomoč in podpora otrokom ob travmatskih doživetjih za reševalce in druge (osnutek gradiva za zgibanke). Ljubljana, Uprava RS za zaščito in reševanje.

Larsson, G., Österdahl, L., 1996. Crisis Support. Karlstad, Swedish Rescue Service Agency.

Lavrič, A., 2012. Smernice za psihološko pomoč reševalcem – sistem varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami. Ljubljana, Uprava RS za zaščito in reševanje.

Lavrič, A., Štirn, M., 2016. Psihosocialna pomoč po nesrečah in drugih kriznih dogodkih. Ljubljana, Uprava RS za zaščito in reševanje.

Mikuž Kos, A., in Slodnjak, V., 2000. Nesreče, travmatski dogodki in šola. Ljubljana, DZS.

Novak, M., 2008. Stres pri poklicnih gasilcih. Diplomsko delo, Ljubljana, Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani.

Polič, M., Kranjčec, R., 2000/2001. Ravnanje z umrlimi v nesrečah. Ujma, 14–15, 409–414.

Poliklinika za zaštitu djece grada Zagreb: Dijete i trauma. Letak za roditelje. http://www.poliklinika-djeca.hr/publikacije/dijete-i-trauma/ (5. 6. 2017)

Svetina, M., 2007. Zaključno poročilo o rezultatih opravljenega raziskovalnega dela na projektu v okviru ciljnega raziskovalnega programa (CRP) Znanje za varnost in mir 2006–2010. Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani, Ljubljana.

Terdič, P., 2008. Stres pri poklicnih gasilcih – Gasilska brigada Ljubljana. Diplomsko delo, Ljubljana, Fakulteta za socialno delo Univerze v Ljubljani.

Prenosi

Objavljeno

2024-01-19

Številka

Rubrike

Psihološki vidik nesreč