POTEK, MERITVE IN OBVEŠČANJE OB SEPTEMBRSKIH POPLAVAH LETA 2010
Povzetek
Poplave med 17. in 19. septembrom spadajo med največje v Sloveniji v dolgoletnem obdobju opazovanj. Med dvema poplavnima valoma 18. in 19. septembra je močno poplavljala večina slovenskih rek, najbolj reke v zahodni Sloveniji, Savinja in Sava v spodnjem toku ter Krka. Poplavljene so bile velike površine urbanih območij v večjem delu države, pod vodo so bila kraška polja in Ljubljansko barje. Prognostične službe Agencije RS za okolje so na bližajoče se poplave pravočasno opozorile in poskrbele za sprotno obveščanje in seznanjanje s potekom vremenskega in hidrološkega dogajanja ter izdajo opozoril. Glede na stanje poplavne nevarnosti so bila opozorila dopolnjena s kartami nevarnosti hidroalarm. Poleg prognostičnega dela sta imeli pomembno vlogo dve ekipi na terenu, ki sta opravili meritve pretokov visokih voda, ki dajejo dragocene podatke za hidrotehnično stroko. V članku je opisan povzetek meteoroloških razmer, ki so privedle do poplav, spreminjanja pretokov z oceno visokovodnih konic ter izvajanja hidrometrične in prognostične službe Agencije RS za okolje. Podrobneje je analiza poplavnega dogodka opisana v članku Primerljivost poplave septembra 2010 z zabeleženimi zgodovinskimi poplavnimi dogodki, v katerem so opisani tudi zgodovinski poplavni dogodki.
Literatura
Dnevni informativni bilteni URSZR.
Hidrološki arhiv Agencije RS za okolje.
Hidrološko poročilo Poplave 17.–21. september 2010. Dostopno na: http://www.arso.gov.si/vode/poročila in publikacije.
Poročilo o izjemno obilnih padavinah od 16. do 19. septembra 2010, ARSO, Urad za meteorologijo. dostopno na: http://meteo.arso.gov.si/uploads/probase/www/climate/text/sl/weather_events/padavine_16-19sep10.pdf.
Prenosi
Objavljeno
Številka
Rubrike
Licenca
To delo je licencirano pod Creative Commons Priznanje avtorstva-Nekomercialno-Brez predelav 4.0 mednarodno licenco.
Članki so na voljo javnosti pod licenco Creative Commons Priznanje avtorstva-Nekomercialno-Brez predelav 4.0 Mednarodna (CC BY-NC-ND 4.0).