OBLIKOVANJE SODOBNEGA SISTEMA KRIZNEGA UPRAVLJANJA V REPUBLIKI SLOVENIJI S PREOBLIKOVANJEM IN NADGRADNJO DOSEDANJIH REŠITEV
Povzetek
V sedanjem sistemu civilne obrambe RS je cela vrsta težav in pomanjkljivosti, zato ga je treba konceptualno in organizacijsko prilagoditi spremenjenim varnostnim in družbenim razmeram. Hitrejše in predvsem bolj odprto moramo sprejemati in uveljavljati novejše teoretične rešitve in praktične izkušnje konceptov krize oziroma kriznih razmer in kriznega upravljanja. Nekatere že obstoječe rešitve in strukture je treba vsebinsko nadgraditi, organizacijsko preoblikovati in jih ustrezneje sistemsko in hierarhično umestiti in na ta način okrepiti njihovo vlogo. Zato je vse večja potreba po pripravi zakona o kriznem upravljanju, ki bo ustrezna normativno-pravna podlaga, na kateri bo mogoče tudi v RS vzpostaviti funkcionalno celoto sodobnega sistema kriznega upravljanja, ki bi jo lahko na primer usmerjala Agencija RS za krizno upravljanje.
Literatura
Frankovič (1), M., 2004. Civilna obramba v republiki Sloveniji. Predavanje na usposabljanju »Civilna obramba«, 6. maj 2004. Poljče: Center za obrambno usposabljanje.
Frankovič, M., 2005. Republika Slovenija in krizno upravljanje (analiza stanja). Predavanje na usposabljanju »Krizno upravljanje –1«, 20. oktober 2005. Poljče: Center za obrambno usposabljanje.
Grizold, A. (ur.), 1998. Perspektive sodobne varnosti. Ljubljana: Fakulteta za družbene vede.
Grizold, A., 2005. Slovenija v spremenjenem varnostnem okolju. Ljubljana: Fakulteta za družbene vede.
Kotnik-Dvojmoč, I., 2002. Preoblikovanje oboroženih sil sodobnih evropskih držav. Ljubljana: Fakulteta za družbene vede.
Malešič, M., 1992. Civilna obramba v sistemu nacionalne varnosti. V: Grizold, Anton (ur.), Razpotja nacionalne varnosti: obramboslovne raziskave v Sloveniji. Ljubljana: Fakulteta za družbene vede.
Malešič, M. (ur.), 2002. Nacionalna in mednarodna varnost. Ljubljana: Fakulteta za družbene vede.
Malešič, M. (ur.), 2004. Krizno upravljanje in vodenje v Sloveniji: izzivi in priložnosti. Ljubljana: Fakulteta za družbene vede.
Napotnik (1), D., 2005. Sistem kriznega upravljanja in vodenja v Republiki Sloveniji. Predavanje na usposabljanju »Krizno upravljanje –1«, 20. oktober 2005. Poljče: Center za obrambno usposabljanje.
Napotnik (2), D., 2005. Mehanizmi kriznega upravljanja in vodenja v Republiki Sloveniji. Predavanje na usposabljanju »Krizno upravljanje –1«, 20. oktober 2005. Poljče: Center za obrambno usposabljanje.
Pipenbaher, B., 2004. Civilna obramba kot podsistem nacionalnovarnostnega sistema Republike Slovenije. Predavanje na usposabljanju »Civilna obramba«, 6. maj 2004. Poljče: Center za obrambno usposabljanje.
Prezelj (1), I., 2005. Javnomnenjske raziskave o nacionalni in mednarodni varnosti. Predavanje na usposabljanju »Nacionalnovarnostni sistem Republike Slovenije«, 9.–11. maj 2005. Poljče: Center za obrambno usposabljanje.
Prezelj (2), I., 2005. Nacionalna varnost. Predavanje na usposabljanju »Nacionalnovarnostni sistem Republike Slovenije«, 9.–11. maj 2005. Poljče: Center za obrambno usposabljanje.
Prezelj (3), I., 2005. Nacionalni sistemi kriznega menedžmenta. Ljubljana: Fakulteta za družbene vede.
Prezelj (4), I., 2005. Konceptualni okvir za razumevanje kriznih pojavov in kriznega upravljanja, predavanje na usposabljanju »Krizno upravljanje – 1«, 20. oktober 2005. Poljče: Center za obrambno usposabljanje.
Projektna enota za proučitev in analizo organiziranosti MORS, 2005. Celoviti predlog za spremembo organizacijske strukture MORS (vmesno poročilo).
Prenosi
Objavljeno
Številka
Rubrike
Licenca
To delo je licencirano pod Creative Commons Priznanje avtorstva-Nekomercialno-Brez predelav 4.0 mednarodno licenco.
Članki so na voljo javnosti pod licenco Creative Commons Priznanje avtorstva-Nekomercialno-Brez predelav 4.0 Mednarodna (CC BY-NC-ND 4.0).