PODNEBNE RAZMERE V SVETU LETA 2005
Povzetek
Globalna temperatura za leto 2005 se ni statistično značilno razlikovala od rekordne vrednosti iz leta 1998. V zadnjem stoletju je globalna temperatura naraščala za 0,6 °C na stoletje, v zadnjih 25–30 letih pa za 1,8 °C na stoletje. Srednja troposfera je bila toplejša, spodnja stratosfera po hladnejša od povprečja. Poleti so pestile težave ob vročinskih valovih jugozahodne predele ZDA, izmerili so celo več kakor 51 °C, v maju in juniju pa nekatera območja Indije, Pakistana, Bangladeša in Nepala, kjer je temperatura dosegla od 45–50 °C in je umrlo več kakor 400 ljudi. Februarja so v Bolgariji izmerili – 34 °C, kar je najhladneje v zadnjih 50 letih. Poplave in zemeljski plazovi, nastali v Pakistanu ob močnem deževju, so povzročili smrt več kakor 500 ljudi. Poplave so v poletnih mesecih prizadele osrednjo in vzhodno Evropo, nastala je velika materialna škoda. Najhujše razmere so bile v Romuniji, kjer so poplave trajale več mesecev. Poplave, najhujše v zadnjih 200 letih, ob katerih je bilo prizadetih 9 milijonov ljudi, stotisoči pa preseljeni, so doživeli v južni Kitajski. Do poplav s tisoči preseljenih ljudi in desetinami žrtev je med letom prišlo tudi v mnogih drugih predelih sveta, Tanzaniji, Afganistanu, Gvatemali, na vzhodnem delu Indije, v severni Kitajski, Indiji in drugje. Sušne razmere so oteževale življenje na zahodu ZDA, kjer suša vztraja že od leta 2002. Z več let trajajočo sušo so se borili v južni Afriki, na območju Rta dobrega upanja. V Braziliji je suša vztrajala vse leto, sušne razmere poleti pa so pestile tudi predele zahodne in južne Evrope ter severne Afrike.
Literatura
Climate of 2005 – Annual Report. Povzeto po: http://www.ncdc.noaa.gov/oa/climate/research/2005/ann/global.html
Climate of 2005 – January in Historical Perspective. Povzeto po: http://lwf.ncdc.noaa.gov/oa/climate/research/2005/jan/global.html
Hazards/Climate Extremes. Povzeto po: http://lwf.ncdc.noaa.gov/oa/climate/research/2005/jan/hazards.html
Prenosi
Objavljeno
Številka
Rubrike
Licenca
To delo je licencirano pod Creative Commons Priznanje avtorstva-Nekomercialno-Brez predelav 4.0 mednarodno licenco.
Članki so na voljo javnosti pod licenco Creative Commons Priznanje avtorstva-Nekomercialno-Brez predelav 4.0 Mednarodna (CC BY-NC-ND 4.0).