POSLEDICE IN UKREPANJE OB NESREČI
Povzetek
Nesreča v Logu pod Mangartom, ki jo je povzročil drobirski tok, je bila velika preizkušnja za slovensko Civilno zaščito, saj se do tedaj s podobnim in tako obsežnim pojavom še ni srečala. V tistih novembrskih dneh je bilo glede na vremenske in vodne razmere pričakovati poplave, zemeljske plazove, usade in podore v dobršnem delu države, še posebej v Posočju. Nanje je pristojne organe in reševalne službe ter javnost opozarjala Uprava Republike Slovenije za zaščito in reševanje, čeprav pri tem nevarnosti drobirskih, gruščnatih in blatnih tokov ni posebej omenjala. Drobirski tok, ki je 17. novembra 2001 nekaj minut čez polnoč nastal pod Mangartsko planino in potoval z veliko hitrostjo po strugah Mangartskega potoka, Predelice ter dela Koritnice, je v hipu spremenil podobo pokrajine, v Logu pod Mangartom pa je povzročil pravo razdejanje. Sedem ljudi je izgubilo življenje, prebivalci so se morali zaradi posledic in možnega ponovnega drobirskega toka začasno izseliti iz vasi. Akcije zaščite, reševanja in pomoči na prizadetem območju je vodil štab Civilne zaščite občine Bovec. Pri tem sta ga podpirala regijski štab in štab Civilne zaščite Republike Slovenije. Pri načrtovanju in izvajanju zaščitnih in drugih ukrepov za odpravljanje posledic nesreče sta imeli pomembno vlogo izvedenski skupini za geotehniko ter hidrotehniko in hudourništvo. Prek njiju je bil v proučevanje in načrtovanje zaščitnih, sanacijskih in drugih interventnih ukrepov vključen velik del slovenske strokovne javnosti. Razmere pod plaziščem se postopno normalizirajo. Sanacijski program, katerega cilj je v Log pod Mangartom spet vrniti v življenje, že poteka. Tudi ob tej nesreči se je pokazala človeška solidarnost, tako značilna za Slovenijo.
Literatura
Brilly, M., Mikoš, M., Šraj, M., 1999. Vodne ujme, str 26–27. Univerza v Ljubljani, Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo. Ljubljana.
Cegnar, T., 2000. Klimatske razmere jeseni 2000, Klimatske razmere v novembru in Meteorološka postaja v Logu pod Mangartom. Mesečni bilten Hidrometeorološkega zavoda Republike Slovenije, št. 11. Ljubljana.
Grimšičar, A., 1983. Zemeljski plazovi v Sloveniji, str. 59. Naravne nesreče v Sloveniji, . Geografski inštitut Antona Melika Znanstvenoraziskovalnega centra Slovenske akademije znanosti in umetnosti. Ljubljana.
Jakša, J., 2000. Poročilo o plazu Stože. Zavod za gozdove Slovenije. Ljubljana.
Log pod Mangartom, informativni bilten Ministrstva za okolje in prostor, št. 1, februar 2001
Poročilo o ukrepanju ob zemeljskem plazu Stože nad Logom pod Mangartom. Republika Slovenija, Vlada, poveljnik CZ RS, št. 846–01/4–00, z dne 14. 12. 2000.
Zakon o ukrepih za odpravo posledic plazu Stože v občini Bovec in plazov večjega obsega, nastalih na območju Republike Slovenije po 15. oktobru 2000. Uradni list RS, št 124/2000.
Prenosi
Objavljeno
Številka
Rubrike
Licenca
To delo je licencirano pod Creative Commons Priznanje avtorstva-Nekomercialno-Brez predelav 4.0 mednarodno licenco.
Članki so na voljo javnosti pod licenco Creative Commons Priznanje avtorstva-Nekomercialno-Brez predelav 4.0 Mednarodna (CC BY-NC-ND 4.0).