MIGRANTSKI VAL V SLOVENIJI – VLOGA SISTEMA ZAŠČITE IN REŠEVANJA
Povzetek
Območje Republike Slovenije je bilo od jeseni 2015 do spomladi 2016 del obsežne migracijske poti prek Balkana. V tem času je Slovenijo prešlo več kot 480.000 beguncev in migrantov. Opravljanje varnostih in humanitarnih nalog, povezanih s prehodom večjega števila ljudi, je bilo velika preizkušnja za različne državne organe in nevladne organizacije, ki so morali svoje dejavnosti prilagoditi nastalim razmeram. Uprava RS za zaščito in reševanje in Civilna zaščita na državni ravni sta dodeljeno nalogo začasnega sprejema ter oskrbe beguncev in migrantov opravili z vključevanjem celotnega sistema varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami oziroma njegovega ožjega področja zaščite in reševanja. Ta odziv je temeljil na nevladnih prostovoljnih organizacijah ter podpori drugih humanitarnih organizacij zunaj sistema. Takšna dejavnost v sistemu zaščite in reševana oziroma v civilni zaščiti sicer nima posebej pripravljenih načrtov, zato so se pri opravljanju teh nalog smiselno upoštevale rešitve iz posameznih načrtov zaščite in reševanja, ki se nanašajo na namestitev ter oskrbo ogroženega prebivalstva ob naravnih in drugih nesrečah.
Literatura
Malešič, M., 2004. Nekatera teoretična izhodišča preučevanja krize. V: Krizno upravljanje in vodenje v Sloveniji: izziv in priložnost/Marjan Malešič (ur.). Ljubljana: Fakulteta za družbene vede, 2004. Knjižna zbirka Varnostne študije.
Prezelj, I., 2005. Tipične težave pri kriznem upravljanju. Ujma 19, 190–195.
SPHARE projekt: Listina o humanitarni pomoči in minimalni standardi pri odzivanju na nesreče (Humanitarian Charter and Minimum Standards in Humanitarian Response Handbook). http://www.sphereproject.org/handbook.
Sklepi Vlade RS in drugo gradivo o migranski situaciji. http://www.vlada.si/pomoc_beguncem/.
Prenosi
Objavljeno
Številka
Rubrike
Licenca
To delo je licencirano pod Creative Commons Priznanje avtorstva-Nekomercialno-Brez predelav 4.0 mednarodno licenco.
Članki so na voljo javnosti pod licenco Creative Commons Priznanje avtorstva-Nekomercialno-Brez predelav 4.0 Mednarodna (CC BY-NC-ND 4.0).