EKSTREMNE PADAVINE OB POPLAVAH SEPTEMBRA 2010 – PRIMERJAVA S PODOBNIMA DOGODKOMA LETA 1926 IN 1933
Povzetek
Prikazana je časovno-prostorska analiza treh padavinskih dogodkov, ki so imeli za posledico obsežne in hude poplave po Sloveniji. Zbrane so bile vse meritve, ki so se za posamezne dogodke ohranile, in so bile analizirane z enotnimi metodami. Analize so pokazale na podoben časovno-prostorski vzorec pri dogodkih iz septembra 1926 in septembra 2010, padavinski dogodek iz septembra 1933 pa je bil daljši in prostorsko bolj raznolik kot druga dva. Po skupni količini padavin v celotnem padavinskem dogodku izstopa dogodek iz septembra 2010, ko je na celotnem ozemlju Slovenije padlo 10 odstotkov več padavin kot ob drugih dveh, kar se je poznalo predvsem na večjih vodotokih (srednja in spodnja Sava) in pri posledicah na teh območjih.
Literatura
Arhiv ISPRA, Annali Idrologici, na spletu. http://www.annali.apat.it/site/it-IT/.
Arhiv ponovnih analiz Državnih središč za okoljske napovedi (NCEP): http://www.wetterzentrale.de/topkarten/fsreaeur.html.
Arhiv radarskih slik ARSO.
Arhiv sinoptičnih vremenskih kart: http://www.wetterzentrale.de/topkarten/fsfaxsem.html.
ARSO, 2010. Izjemno obilne padavine od 16. do 19. septembra 2010. Dosegljivo na: http://www.meteo.si/met/sl/climate/natural-hazards/.
Digitalna knjižnica Slovenije: časniki Jutro, Slovenec, Slovenski narod. Dosegljivo na http://www.dlib.si.
Kolbezen, M., 1992. Velike poplave in povodnji na Slovenskem – II. Ujma, 214–219.
Komac, B., Natek, K., Zorn, M., 2008. Geografski vidiki poplav v Sloveniji. Geografija Slovenije 20, 183 str.
Meteorološki arhiv ARSO.
Reya, O., 1945. Najvišje dnevne padavine v Sloveniji. Ljubljana, Zavod za meteorologijo in geodinamiko Univerze v Ljubljani, 17 str.
Reya, O., 1947. Močna in dolga deževja v Ljubljani. Ljubljana, 14 str.
Trontelj, M., 1997. Kronika izrednih vremenskih dogodkov XX. stoletja. Ljubljana, Hidrometeorološki zavod Republike Slovenije, 138 str.
Prenosi
Objavljeno
Številka
Rubrike
Licenca
To delo je licencirano pod Creative Commons Priznanje avtorstva-Nekomercialno-Brez predelav 4.0 mednarodno licenco.
Članki so na voljo javnosti pod licenco Creative Commons Priznanje avtorstva-Nekomercialno-Brez predelav 4.0 Mednarodna (CC BY-NC-ND 4.0).