UKREPANJE OB VISOKIH VODAH NAJ UPOŠTEVA TUDI EKONOMSKO OVREDNOTENE POPLAVNE ŠKODE

Avtorji

  • Primož Banovec Univerza v Ljubljani, Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo, Ljubljana
  • Franci Steinman Univerza v Ljubljani, Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo, Ljubljana
  • Roman Trček

Povzetek

Učinkovito in ustrezno ukrepanje ob naravnih in drugih nesrečah zahteva poznavanje naravnih danosti, velikosti pričakovane škode oz. stopnje ogroženosti človeka in njegovega premoženja ter možnosti za zmanjšanje posledic. Pri poplavnih dogodkih je treba poznati vzroke poplavne ogroženosti, dejansko rabo nepremičnin in dejavnosti, obseg pričakovane škode pri dogodku določene verjetnosti in možne ukrepe. Prikazan izračun pričakovane poplavne škode na ogroženem območju omogoča selektivne ukrepe zaščite in reševanja, usmerjene na območja z največjo pričakovano škodo, izvajanje preventive, da se obseg pričakovane škode ne povečuje, pa tudi analizo razmerja med zmanjšano škodo in stroški predvidenih ukrepov.

Literatura

Banovec P., Steinman F., Trček R., 1999, Ocena poplavnih škod v dolini Selške Sore in izvrednotenje ekonomskih učinkov zadrževalnikov, V: Zbornik referatov – 10. Mišičev dan, Maribor, 64-71.

Trček, R., 1999. Zadrževalniki na Selški Sori za zmanjšanje poplavne škode, Diplomska naloga, UL-FGG, Ljubljana

UL-FGG, KMTe, 2000, Primerjalna študija po hidrotehničnem in ekonomskem vidiku – primerjave in vrednotenja variant na odseku Drave (Dogoše – jez Melje), St.d-49, Ljubljana

UL-FGG, KMTe, 2000a, Primerjalna študija po hidrotehničnem in ekonomskem vidiku – primerjave in vrednotenja variant na odseku Drave (Vurberg – Zg. Duplek), St.d-50, Ljubljana

USACE, 1998. HEC-FDA Flood Damage Reduction Analysis, User’s Manual, Version 1.0, Davis, California.

VGI, 1996. Urejanje voda na Ljubljanskem barju z upoštevanjem krajinskih in naravoslovnih kriterijev in pogojev – Mali Graben, C-492, študija, Ljubljana.

Prenosi

Objavljeno

2024-01-19

Številka

Rubrike

Preventiva