POTAPLJAŠKA JAMARSKA REŠEVALNA VAJA NAJDENA JAMA 2012

Avtorji

  • Maks Merela Jamarska reševalna služba Slovenije, Ljubljana; Univerza v Ljubljani, Biotehniška fakulteta, Oddelek za lesarstvo, Ljubljana

Povzetek

Jamsko potapljanje je potapljanje v jamah, ki zahteva veliko posebnega znanja in posebno opremo. Gre za poseben tip tehničnega potapljanja, pri katerem ob nevarnosti ni mogoče vertikalno izplavati na prosto površino. Kljub vsem tveganjem, ki so povezana z jamskim potapljanjem, z vodo napolnjene jame pogosto privabljajo potapljače in jamarje – tako domače kot tuje. V Sloveniji imamo tri tipe vodnih jam: izvirne jame, ponore in sifone v jamah. Dostop do prvih dveh tipov je običajno nezahteven, za reševanje iz njih pa skrbi Enota za tehnično potapljanje. Najzahtevnejša so reševanja iz sifonov, za katera je nujno znanje tehnik jamarskega reševanja. Težnja k izobraževanju celovito organizirane ekipe jamarskih reševalcev in tehničnih potapljačev za reševanje iz sifonov je privedla do organizacije in izvedbe potapljaške jamarske reševalne vaje Najdena jama 2012. Na mednarodni vaji je sodelovalo 63 udeležencev iz desetih evropskih držav. Poškodovanca smo reševali s kraja, ki je bil 150 metrov za 30 metrov dolgim sifonom, približno 700 metrov od vhoda v jamo in na globini 100 metrov. Po mnenju vodstva in nadzornih organov vaje je bila ta dobro organizirana in zelo uspešno izvedena. Vaja in ugotovitve z nje so bile temelj za pripravo programa usposabljanja za reševalce izza sifonov podzemnih jam. Program je pripravil Izobraževalni center za zaščito in reševanje s sodelovanjem Jamarske reševalne službe (JRS) in Enote za tehnično potapljanje (ETP).

Literatura

Hren, M., 2009. Višinsko in jamsko potapljanje. Revija Sokol, 46–48.

Gams, I., 2003. Kras v Sloveniji v prostoru in času. Založba ZRC, ZRC SAZU, Ljubljana.

Ilič U., 2012, Jamsko potapljanje. Gea, letnik XXII, 24–26.

Ilič, U., Podnar, D., Bračič, R., Mihailovski, M., Melanšek, J., Andrejek, O., Krese, Z., Prebil Puš, B., 2013. Program dopolnilnega usposabljanja reševalcev izza sifonov podzemnih jam. Republika Slovenija, Ministrstvo za obrambo, 9.

Merela, M., 2010. Sodelovanje jamarske reševalne službe Slovenije na mednarodnih usposabljanjih leta 2010. Ujma 25, 2011, 288–296.

Mlinar, C., 1996. Razvoj jamskega potapljanja v Sloveniji. Naše jame, 38, 116–136.

Stražar, A. S. in Ilič, U., 2010. Mednarodno usposabljanje jamarskih reševalcev v Makedoniji. Revija Jamar, letnik 3, 2, 6. 8. Vrhovec, T., 1999. Jamsko potapljanje, Bilten Jamarskega kluba Železničar, 18–24.

Prenosi

Objavljeno

2024-01-19

Številka

Rubrike

Izobraževanje, usposabljanje in preverjanje