PRILAGAJANJE PODNEBNIM SPREMEMBAM

Avtorji

  • Lučka Kajfež Bogataj Univerza v Ljubljani, Biotehniška fakulteta, Ljubljana

Povzetek

Ukrepanje ob podnebnih spremembah zahteva dve vrsti odzivanja. Poleg zmanjševanja izpustov toplogrednih plinov za blaženje podnebnih sprememb je nujno tudi, da se prilagodimo neizogibnim posledicam. Za prilagajanje je nujen strateški pristop, ki omogoči sprejetje pravočasnih in učinkovitih prilagoditvenih ukrepov ter zagotovi usklajenost med različnimi sektorji gospodarstva in ravnmi upravljanja. Namen prilagajanja je, da se zmanjšajo tveganja in škoda zaradi sedanjih in prihodnjih škodljivih učinkov, in sicer tako, da je to stroškovno učinkovito ali da se izkoriščajo morebitne koristi. Pri procesu prilagajanja bo treba, kolikor je mogoče, zmanjšati negativne vplive in izkoristiti pozitivne. Nujna so učinkovito sodelovanje različnih segmentov družbe, dobro poznavanje področja odločanja in poznavanje potencialnih prilagoditvenih možnosti. Evropska skupnost je na podlagi obsežnih posvetovanj izdala več dokumentov na temo prilagajanja, leta 2012 pa je začela delovati tudi Evropska platforma za prilagajanje podnebju CLIMATE-ADAPT, namenjena oblikovalcem politike na ravni EU in na nacionalni ravni.

Literatura

Bergant in sod., 2006. Climate change: it is not too late if farmers act now. Ljubljana, ARSO, 40.

Cegnar, T., 2010. Podnebne spremembe in potrebe po prilagajanju nanje. V: Okolje se spreminja. Podnebna spremenljivost Slovenije in njen vpliv na vodno okolje. Ljubljana, ARSO, 81–92.

EEA, 2008. Impacts of Europe’s changing climate. Joint EEA-JRC-WHO report. EEA Report No 4/2008. EEA, Copenhagen, 246.

EC, 2009. Bela knjiga. Prilagajanje podnebnim spremembam: evropskemu okviru za ukrepanje naproti, 147.

DEFRA (The Department for Environment, Food and Rural Affairs), 2008. Adapting to climate change in England - A framework for Action. Crawn, 2008.

Kajfež-Bogataj, L. in sod., 2008. Strategija prilagajanja slovenskega kmetijstva in gozdarstva podnebnim spremembam. Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, 15.

Prutsch, A. in drugi, 2010. Guiding principles for adaptation to climate change in Europe, ETC/ACC Technical Paper 2010/6.

UNEP, 1998. Handbook on Methods for Climate Impact Assessment and Adaptation Strategies, [Feenstra, J., I. Burton, J. Smith, and R. Tol (eds.)]. United Nations Environment Program, Institute for Environmental Studies, Amsterdam, The Netherlands, str. 359.

Prenosi

Objavljeno

2024-01-19

Številka

Rubrike

Pripravljenost na nesreče