VKLJUČEVANJE OSEB S POSEBNIMI POTREBAMI V AKTIVNOSTI ZAŠČITE, REŠEVANJA IN POMOČI – PRIMERA 15. IN 16. DRŽAVNEGA PREVERJANJA USPOSOBLJENOSTI EKIP PRVE POMOČI CIVILNE ZAŠČITE IN RDEČEGA KRIŽA

Avtorji

  • Damjan Slabe Univerza v Ljubljani, Zdravstvena fakulteta, Ljubljana

Povzetek

Izhodišča: dosledno upoštevanje Splošne deklaracije o človekovih pravicah in načela enakih možnosti pomeni, da moramo v aktivnosti zaščite reševanja in pomoči vključevati tudi osebe s posebnimi potrebami. Namen: predstaviti nekatere izkušnje vključevanja oseb s posebnimi potrebami v aktivnosti zaščite, reševanje in pomoči. Metode: analizirani sta 15. in 16. državno preverjanje usposobljenosti ekip prve pomoči Civilne zaščite in Rdečega križa. Rezultati: v obeh primerih prevladujejo pozitivne izkušnje pri vključevanju oseb s posebnimi potrebami v dejavnosti preverjanja. Razprava in sklep: treba je nadaljevati dejavno vključevanje oseb s posebnimi potrebami v dejavnosti zaščite, reševanja in pomoči, vendar je pri njihovi pripravi in izvedbi nujno upoštevati psihofizične zmožnosti teh oseb.

Literatura

De Bono, E., 1985. Tactics. The Art and Science of Success. London: Hazer Watson and Viney Limited, str. 256.

Hafner, A., Slabe, D., 2010. Tečaj prve pomoči za osebe z motnjo v duševnem in telesnem razvoju. Študija primera. V: 5. kongres delovnih terapevtov Slovenije, Debeli rtič, 16.–18. september 2010. Delovna terapija v skupnosti. Ljubljana: Ministrstvo za zdravje, Sektor za zdravstveno varstvo ogroženih skupin prebivalstva, 2010, str. 103–112.

Kobal Grum, D., Kobal, B., Celeste, M., Smolej, S., Nagode, M., 2009. Sociopsihološki vidiki izobraževanja oseb s posebnimi potrebami. Znanstvena poročila Pedagoškega inštituta. Ljubljana, 12/09. Dostopno na: http://www.pei.si/UserFilesUpload/file/zalozba/ZnanstvenaPorocila/12_09_sociopsiholoski_vidiki_izobrazevanja_oseb_s_posebnimi_ potrebami.pdf.

MDDSZ, 2004. Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve. Vizija razvoja socialno-varstvenih zavodov za usposabljanje. Končno poročilo. Ljubljana. Dostopno na: http://www.mddsz.gov.si/fileadmin/mddsz.gov.si/pageuploads/dokumenti__pdf/zavodi_usposabljanje_vizija_kocno.pdf.

Možina, T., 2007. Merjenje zadovoljstva udeležencev v izobraževanju odraslih. Ljubljana: Andragoški center Slovenije, str. 8–23.

OZN, 1948. Splošna deklaracija o človekovih pravicah. Sprejela in razglasila jo je Generalna skupščina Združenih narodov 10. decembra 1948 z resolucijo št. 217 A (III). Dostopno na: http://www.varuh-rs.si/ index.php?id=102.

URSZR, 2009. Poročilo XV. državnega preverjanja usposobljenosti ekip prve pomoči Civilne zaščite in Rdečega križa. 603-51/2009-281. Ljubljana: Republika Slovenija, Ministrstvo za obrambo, Uprava RS za zaščito in reševanje.

URSZR, 2010. Analiza priprave in izvedbe XVI. državnega preverjanja usposobljenosti ekip prve pomoči Civilne zaščite in Rdečega križa v letu 2010. 603-55/2010-294. Ljubljana: Republika Slovenija, Ministrstvo za obrambo, Uprava RS za zaščito in reševanje, Organizacijski odbor za pripravo in izvedbo XVI. državnega preverjanja usposobljenosti ekip prve pomoči CZ in RK.

Prenosi

Objavljeno

2024-01-19

Številka

Rubrike

Izobraževanje, usposabljanje in preverjanje