»NARAVNE NESREČE V SLOVENIJI« - NNS '08

Avtorji

  • Blaž Komac Znanstvenoraziskovalni center Slovenske akademije znanosti in umetnosti, Geografski inštitut Antona Melika, Ljubljana
  • Matija Zorn Znanstvenoraziskovalni center Slovenske akademije znanosti in umetnosti, Geografski inštitut Antona Melika, Ljubljana
  • Miha Pavšek Znanstvenoraziskovalni center Slovenske akademije znanosti in umetnosti, Geografski inštitut Antona Melika, Ljubljana
  • Polona Pagon Znanstvenoraziskovalni center Slovenske akademije znanosti in umetnosti, Geografski inštitut Antona Melika, Ljubljana

Povzetek

Naravne nesreče v Sloveniji povprečno terjajo od dva do tri odstotke družbenega bruto proizvoda, v izjemnih letih pa zaradi njih izgubimo petino vsega, kar v državi proizvedemo. Ker se vseh tovrstnih dogodkov ne da preprečiti niti se jim ne moremo izogniti, je za sobivanje z njimi zelo pomembno njihovo poznavanje. S tem se v Sloveniji na več deset različnih področjih ukvarja dobra stotnija raziskovalcev, vendar njihovo znanje kljub visoki kakovosti in mednarodni odmevnosti pogosto ni dovolj cenjeno niti upoštevano, zaradi organizacijskih in gmotnih težav pa je pomanjkljivo tudi medsebojno sodelovanje. V želji po boljšem razumevanju naravnih pojavov in procesov in naravnih nesreč ter v želji po boljšem prihodnjem sodelovanju je bilo na Igu 11. decembra 2008 znanstveno srečanje o naravnih nesrečah (Naravne nesreče v Sloveniji), ki so ga organizirali Geografski inštitut Antona Melika ZRC SAZU v sodelovanju z Upravo Republike Slovenije za zaščito in reševanje in Slovensko akademijo znanosti in umetnosti. V članku v sliki in besedi predstavljamo posvet in bralcem Ujme ponujamo v premislek njegove sklepe.

Literatura

Gams, I. (ur.), 1983. Naravne nesreče v Sloveniji kot naša ogroženost. Slovenska akademija znanosti in umetnosti. Ljubljana.

Geografija v šoli 15-3, 2005. Ljubljana.

Ilešičevi dnevi, 2005. Naravne nesreče – njihov vpliv na pokrajino in ljudi. Filozofska fakulteta, Oddelek za geografijo. Ljubljana.

Kaiser, E. J., Godschalk, D. R., Chapin, F. S., 1995. Urban Land Use Planning. Chicago.

Komac, B., 2006b. 3. Melikovi geografski dnevi: Narava proti družbi? Geografski vestnik 78-1. Ljubljana.

Komac, B., Natek, K., Zorn, M., 2008. Geografski vidiki poplav v Sloveniji. Geografija Slovenije 20. Založba ZRC. Ljubljana.

Komac, B., Zorn, M., 2005. Geomorfološke nesreče in trajnostni razvoj. IB revija 39-4. Ljubljana.

Komac, B., Zorn, M., 2007. Pobočni procesi in človek. Geografija Slovenije 15. Založba ZRC. Ljubljana.

Komac, B. (ur.), 2006a. Narava proti družbi?. Program, povzetki predavanj in vodnik po ekskurziji. 3. Melikovi geografski dnevi. Založba ZRC. Ljubljana.

Orožen Adamič, M., 1992. Poplave v Sloveniji. Republiška uprava za zaščito in reševanje, Center za multidisciplinarno proučevanje naravnih nesreč Geografskega inštituta Antona Melika ZRC SAZU. Ljubljana.

Pavšek, M., 2002. Snežni plazovi v Sloveniji. Geografija Slovenije 6. Založba ZRC. Ljubljana.

Radinja, D. (ur.), 1983. Naravne nesreče v Jugoslaviji s posebnim ozirom na metodologijo geografskega proučevanja. Filozofska fakulteta, Oddelek za geografijo. Ljubljana.

Šifrer, M., 1975. Geografija poplavnega sveta v porečju Dravinje. Geografija poplavnih področij na Slovenskem. Elaborat. Slovenska akademija znanosti in umetnosti. Inštitut za geografijo. Ljubljana.

Vrišer, I., 1978. Regionalno planiranje. Ljubljana.

Zorn, M., Komac, B., Pavšek, M., Pagon, P. (ur.), 2008a. Naravne nesreče v Sloveniji: 1. trienalni znanstveni posvet: zbornik povzetkov. Založba ZRC. Ljubljana.

Zorn, M., Komac, B., Pavšek, M., Pagon, P., 2008b. 1. trienalni znanstveni posvet "Naravne nesreče v Sloveniji". Geografski vestnik 80-2. Ljubljana.

Prenosi

Objavljeno

2024-01-19

Številka

Rubrike

Poročila s strokovnih srečanj