NOVI IZZIVI IN MOŽNA REORGANIZACIJA GORSKE REŠEVALNE SLUŽBE SLOVENIJE
Povzetek
Gorništvo in planinstvo ima med Slovenci zelo dolgo tradicijo, kar lahko trdimo tudi za gorsko reševanje na Slovenskem. Čeprav je bila prva gorsko reševalna postaja ustanovljena leta 1912, je mogoče govoriti o organiziranem gorskem reševanju že pred tem letom. Danes je status Gorsko reševalne službe Slovenije (GRS S) zakonsko urejen. Podeljuje ji status službe z javnim pomenom. Organizacijsko predstavlja GRS S 17 reševalnih postaj, ki obsegajo območje celotne alpske in predalpske Slovenije. GRS S je bila leta 1992 formalno priznana s strani mednarodne gorsko reševalne komisije (IKAR). Vendar njeno čezmejno sodelovanje sega v leto 1955, ko je v okviru tedanje SFR Jugoslavije prav GRS S predstavljala edino vez z mednarodnim okoljem na področju gorskega reševanja. Sicer je GRS S izjemno pomemben del Planinske zveze Slovenije (PZS), saj je bila gorska reševalna služba prvenstveno ustanovljena za pomoč in reševanje članov PZS. Ker se število planincev in drugih obiskovalcev slovenskih gora nenehno povečuje, samo v letu 2005 jih je bilo preko 2,5 milijona, med njimi pa je vse več nečlanov PZS, se posredno in neposredno obremenitve GRS S in s tem povezani izzivi nenehno povečujejo. Število reševalnih akcij je vsako leto višje, hkrati pa se povečuje število reševalnih akcij, ki so posledica različnih novih oblik športa in kot takšne niso s samim gorništvom neposredno povezane. Posledično mora GRS S uvajati nove oblike in tehnike reševanja, ki temeljijo na poznavanju in uporabi sodobne gorsko reševalne opreme ter reševanju na še težje dostopnih območjih. Na osnovi teh dejstev se GRS S nahaja na točki odločitve za prihodnost, saj zdajšnja organizacija, obseg sredstev, obremenitve in število reševalcev presega zmogljivosti GRS S. Obstajata dve temeljni možnosti za nadaljnje organiziranje in delovanje GRS S: prehod na poklicno organiziranost ali ohranjanje trenutnega stanja, ki izhaja iz nepoklicnosti dela gorskih reševalcev. Nekateri strokovnjaki priporočajo in zagovarjajo prenos odgovornosti z ravni države (ki sedaj zagotovi sredstva za vse reševalne akcije ne glede na to, ali je poškodovana oseba zavarovana ali ne) na ramena planincev in drugih obiskovalcev gora samih. Vendar obstajajo številni pomisleki za takšno prihodnost, največ med njimi se jih nanaša na način izvedbe oziroma prenos nekaterih vzorcev iz drugih, predvsem zahodno evropskih držav. Zato se pričujoči članek nanaša na ta vprašanja ter ponuja nekatere rešitve.
Literatura
Donaj, A., 2000. Gorsko reševanje v Republiki Sloveniji in Avstriji. diplomsko delo, Fakulteta za družbene vede, Univerza v Ljubljani, Ljubljana.
Duhovnik, J., 2003. 10 let Združenja gorskih vodnikov Slovenije (1993–2003). (http://www.zdruzenje-gvs.si/zgvs/zgvs1993-2003.doc)
Habjan, V., 2002. GRS pred novimi izzivi. V: Planinski vestnik, št. 6, letnik ???, str. 4–15.
http://www.gorska-resevalna-sluzba-slovenije.org/komisija.php
http://www.pzs.si/prva/zgodovina.php
http://www.zdruzenje-gvs.si/zgvs/znaki_gorniski.html
Jeglič, A., 2001. Osemdeset let Skale. (http://www.turni-klubgora.si/Zbornik80letSkale/Skala1.html).
Naravne in druge nesreče v Republiki Sloveniji v letu 2004 – Nesreče v gorah (pomoč Gorske reševalne službe v letu 2004) (2005). Republika Slovenija, Ministrstvo za obrambo, Uprava za zaščito in reševanje.
Pavliha, M., 2001. Študija s primerjalno mednarodno analizo v zvezi z zavarovanjem tveganj ob naravnih in drugih nesrečah. Fakulteta za pomorstvo, Univerza v Ljubljani, Portorož, str, 46–48.
Pograjc, Bojan (2006) osebni intervju, Ljubljana (31. 1. 2006).
Strojin, T., 1995. Etika in odgovornost v gorah, Didakta, Radovljica.
Šaver, B., 2005. Nazaj v planinski raj: alpska kultura slovenstva in mitologija Triglava. Fakulteta za družbene vede (Knjižna zbirka Kult), Ljubljana.
Škerbinek, Danilo (2006) intervju.
Ušeničnik, B., 1999. Protection against natural and Other Disasters in the Republic of Slovenia. Ministry of Defence, Administration for Civil Protection and Disaster Relief, Ljubljana, pp. 16.
Zakon o varstvu pred naravnimi in drugimi nesrečami (2004) Ur. l. RS, št. 64/94. 16. Zupanc, Aleš (2006) intervju.
Prenosi
Objavljeno
Številka
Rubrike
Licenca
To delo je licencirano pod Creative Commons Priznanje avtorstva-Nekomercialno-Brez predelav 4.0 mednarodno licenco.
Članki so na voljo javnosti pod licenco Creative Commons Priznanje avtorstva-Nekomercialno-Brez predelav 4.0 Mednarodna (CC BY-NC-ND 4.0).