ODZIVANJE NA NESREČO V ZDA: ORKAN KATRINA
Povzetek
Avtor v članku govori o orkanu Katrina, ki je 29. avgusta 2005 prizadel ameriške zvezne države ob Mehiškem zalivu, predvsem Louisiano in Misisipi in analizira odzivanje ameriških oblasti na krizo, ki jo je orkan povzročil. Na kratko opisuje ameriški sistem kriznega upravljanja in vodenja in opozori na ključne pomanjkljivosti in težave pri njegovem odzivanju na orkan Katrino, pri čemer izpostavi neučinkovito vodenje, slabo koordiniranje, pomanjkljivo načrtovanje, komunikacijsko praznino, počasen in pasiven odziv na krizo ter izogibanje odgovornosti. Avtor predstavi tudi nekaj bistvenih predlogov, ki jih ameriški strokovnjaki in politiki ob analizi krize ponujajo kot rešitev za izboljšanje sistema kriznega upravljanja in vodenja in v tem smislu odzivanja na nesrečo. Predlagajo večjo centralizacijo sistema in večjo vlogo oboroženih sil v njem, kar sproža resne ustavne in zakonske pomisleke, zato radikalnih in hitrih reform na tem področju ni pričakovati. V zaključku članka avtor opredeli stične točke med orkanom Katrino in ameriško ‘vojno proti terorizmu’ in ugotovi, da slednja v veliki meri negativno vpliva na učinkovito odzivanje ameriških oblasti na druge vire ogrožanja, tudi na naravne nesreče.
Literatura
Davis, M., 2005. Škandal v New Orleansu. Le Monde Diplomatique (slovenska izdaja), Oktober, str 30–31.
Kitfield, J., 2005. Poor communications slowed military’s hurricane response. GovExec. Daily Briefing September 19.
Lujan, T. R.., 1997. Legal Aspects of Domestic Employment of the Army. Parameters, Autumn, str. 83–97.
Strohm, C., 2005. Officials consider quicker federalization, use of military in disaster response. GovExec. Daily Briefing, September 20.
www.fema.gov
www.news.yahoo.com
www.cnn.com
www.weather.com
www.news.nationalgeographic.com
www.foxnews.com
www.transcripts.cnn.com
www.telegraph.co.uk
www.ifilm.com
www.news.bbc.co.uk
Prenosi
Objavljeno
Številka
Rubrike
Licenca
To delo je licencirano pod Creative Commons Priznanje avtorstva-Nekomercialno-Brez predelav 4.0 mednarodno licenco.
Članki so na voljo javnosti pod licenco Creative Commons Priznanje avtorstva-Nekomercialno-Brez predelav 4.0 Mednarodna (CC BY-NC-ND 4.0).