VPLIV LOKACIJE POTRESNE OPAZOVALNICE NA ZAPIS POTRESA

Avtorji

  • Izidor Tasič Ministrstvo za okolje in prostor, Agencija RS za okolje, Urad za seizmologijo, Ljubljana
  • Peter Sinčič Ministrstvo za okolje in prostor, Agencija RS za okolje, Urad za seizmologijo, Ljubljana

Povzetek

Na ozemlju Slovenije so na sodobnih potresnih opazovalnicah nameščeni širokopasovni in zelo občutljivi trikomponenti seizmometri. Na podlagi meritev, ki jih izvajamo s temi instrumenti, ocenimo osnovne parametre potresa in opišemo dinamične pojave v naravi, ki so povzročili potres. Pri klasičnih matematičnih modelih po navadi predpostavimo, da so meritve neodvisne od lokalnih učinkov. Vendar vedno obstaja interakcija med senzorjem, potresno opazovalnico in njeno bližnjo okolico, ki vpliva na zapis potresnega valovanja. Ta zveza je kompleksna, odvisna od frekvence, amplitude in vpadnega kota potresnega valovanja in jo zelo težko ocenimo. Kakšni so ti lokalni vplivi, lahko opazujemo le, če imamo več seizmometrov zadovoljivo blizu, vendar na različnih mikrolokacijah, v različno konstruiranih opazovalnih sistemih.

Literatura

Aki, K., Richrds, P. G., 1980. Quantitative seismology; Theory and methods. W. H. Freeman & Co., San Francisco, USA.

Pavešič, N., 1992. Razpoznavanje vzorcev. FER Slovenija, Ljubljana.

Kuščer, I., Kodre, A., 1994. Matematika v fiziki in tehniki. Društvo matematikov, fizikov in astronomov Slovenije, Ljubljana.

Likar, A., 1992. Osnove fizikalnih merjenj in merilnih sistemov. Društvo matematikov, fizikov in astronomov Slovenije, Ljubljana.

Scherbaum, F., 1993. Basic Concepts in Digital Signal Processing for Seismologists. Springer – Verlag, Berlin.

Prenosi

Objavljeno

2024-01-19

Številka

Rubrike

Pripravljenost na nesreče