AFGANISTAN DRUGAČE, MINE IN HUMANITARNO RAZMINIRANJE V AFGANISTANU
Povzetek
Afganistan velja za najbolj minirano državo na svetu, zadnje ocene govorijo o 6 do 7 milijonov položenih min, k čemur je treba dodati še veliko število NUS. Mine so se zlasti polagale med sovjetsko zasedbo, pa tudi po njej. Sumljiva in minirana območja se v Afganistanu še zmeraj odkrivajo, do zdaj je bilo odkritih 52 različnih tipov min iz 12 različnih držav, kar 57 % pa jih je sovjetske izdelave. Američani so pri napadih na talibane uporabljali tudi nestabilne kasetne bombe, kar je še povečalo število NUS. Po letu 2001 se mine še zmeraj polagajo, talibanske skupine pa uporabljajo predvsem improvizirana ubojna sredstva. Prvi program humanitarnega razminiranja v svetu je bil kmalu po umiku sovjetske vojske oblikovan prav v Afganistanu. Program vodi in usklajuje United Nations Mine Action Centre for Afghanistan (UNMACA), izvaja pa ga 17 različnih organizacij. V Afganistanu se uporabljajo vse tri glavne tehnike razminiranja, prav tu pa so pri razminiranju začeli poskusno uporabljati tudi pse. Trenutno se z razminiranjem ukvarja 8200 ljudi, največji težavi pa sta financiranje in slaba splošna varnost. Afganistan ima tudi zelo veliko nesreč z minami, večina se jih konča s smrtjo. Veliko je tudi delovnih nesreč. Oblikovan je bil načrt, ki predvideva, da bi bilo razminiranje v dveh 5-letnih ciklusih končano do leta 2012, do leta 2010 pa naj bi vodenje in usklajevanje razminiranja prevzele afganistanske oblasti.
Literatura
McGrath, R., 2002. Landmines and Unexploded Ordnance: A Resource Book. New York.
Jalali, A. A., Grau, L. W., 2001. The Afghan warfare in the words of the Mujahideen Fighters. St. Paul.
Banks, E., 1998. Anti-Personnel Landmines: Recognising & Disarming. London.
Roberts, S., Williams, J., 1995. After Guns Fall Silent: The Enduring Legacy of Landmines. Oxfam.
Harpviken, Kristian Berg, 2002. Breaking New Ground: Afghanistan’s Response to Landmines and Unexploded Ordnance. Third World Quarterly 23(5): 931–943.
ICBL, Human Rights Watch: Landmine Monitor Report 2004: Toward a Mine Free World. October 2004, dostopno na spletni strani: http://www.icbl. org/lm/2004/afghanistan
Elektronsko dopisovanje:
Patrick Fruchet, UNMACA External Relation Officer – Kabul.
John Flanagan, UNMAS – New York.
Prenosi
Objavljeno
Številka
Rubrike
Licenca
To delo je licencirano pod Creative Commons Priznanje avtorstva-Nekomercialno-Brez predelav 4.0 mednarodno licenco.
Članki so na voljo javnosti pod licenco Creative Commons Priznanje avtorstva-Nekomercialno-Brez predelav 4.0 Mednarodna (CC BY-NC-ND 4.0).