UPORABA PSOV PRI HUMANITARNEM RAZMINIRANJU

Avtorji

  • Matjaž Bizjak Ministrstvo za obrambo RS, Poveljstvo sil Slovenske vojske, Vojašnica Ivan Cankar, Vrhnika

Povzetek

Danes se pri humanitarnem razminiranju uporabljajo predvsem tri glavne tehnike razminiranja. Poleg ročnega in mehaničnega v svetu uporabljajo tudi okoli 700 posebej za to usposobljenih psov. Psi se za iskanje min uporabljajo od druge svetovne vojne naprej, pri humanitarnem razminiranju pa predvsem od leta 1989. Za množičnejšo uporabo psov so bili pomembni predvsem prva mednarodna konferenca o uporabi psov pri razminiranju ter programa razminiranja v Afganistanu in na Kosovu. Za iskanje min se predvsem uporabljata pasmi nemški ovčar in belgijski ovčar (malinois). Selekcija in urjenje psov sta dolgotrajna in trajata, v odvisnosti od različnih centrov, med 2 in 3 leti. Psi se načeloma ne uporabljajo neposredno na potrjenem minskem polju, ampak je njihov namen predvsem izvidovanje, preverjanje in reduciranje sumljivih površin. V svetu sta znani dve tehniki uporabe psov, posredna, kjer pes izvaja detekcijo v laboratoriju na odvzetih vzorcih zraka s sumljivih površin in prosta tehnika, kjer psi izvajajo detekcijo na terenu samem. Pri slednji se uporabljajo metoda prostega psa, metoda kratkega in metoda dolgega povodca. Najbolj razširjena je slednja, ki zahteva razdelitev sumljive površine v šahovnico, kjer se pasovi med kvadrati (10 x 10 m) razminirajo ročno, kvadrate pa preverita vsaj dva psa. Psi imajo tudi določene omejitve, povezane predvsem s temperaturnimi in podnebnimi razmerami, zemljiščem. Poleg psa je pomemben element uspešne detekcije tudi njegov vodnik. Uporaba psov je normirana tudi z mednarodnimi standardi za humanitarno razminiranje.

Literatura

Banks, E., 2000. EDD Standards, Explosive Detecting Dogs, the need for standards and accreditation. Predstavitev, Ig.

McLean, G. I., 2001. Designer Dogs: Improving the Quality of Mine Detection Dogs. Geneva International Centre for Humanitarian Demining, Geneva.

McLean, G. I., 2003. Mine Detection Dogs, Training, Operations and Odour Detection. Geneva International Centre for Humanitarian Demining, Geneva.

Mikulić, D., 1999. Tehnika za razminiranje. Zagreb.

Radić, V., 2001. Minsko ratovanje. Beograd.

Ka svetu bez mine. Okrugli sto u Novom Sadu, Podgorici i Prištini. Zbornik autorizovanih izlaganja na opštu temu - Protiv antipersonalnih mina. Beograd, 2000.

International Mine Action Standards. Issue 2, 1 March 2003, IMAS.

The Mine Detection Dog Bibliography. Version 1.0, Juillet 2002, prepared for GICHD. Zgoščenka s povzetki in bibliografijo, vezano na pse za iskanje min in njihovo uporabo.

Avtorjevi zapiski in zaznamki.

Osebni stiki z:

Michel Dufort (Iraq Mine Action Programme)

Steve Saunders (Mine Action Co-ordination Centre Kosovo)

Callie Calitz (UNMEE Mine Action Coordination Centre – Eritreja)

Prenosi

Objavljeno

2024-01-19

Številka

Rubrike

Tuje izkušnje