GIBANJE ŽIVALSKIH KUŽNIH BOLEZNI V LETIH 1999 IN 2000

Avtorji

  • Breda Hrovatin Veterinarska uprava Republike Slovenije, Ljubljana
  • Zoran Kovač Veterinarska uprava Republike Slovenije, Ljubljana

Povzetek

Spremljanje zdravstvenega stanja živali glede kužnih bolezni predstavlja v svetu in pri nas osnovo za pripravo strokovnih analiz, ki so podlaga za načrtovanje preventivnih ukrepov in ukrepov, ki jih veterinarska služba izvaja v primeru pojava določene bolezni. Za pridobivanje podatkov je izdelan sistem, podprt z računalniškimi programi, ki ga v Sloveniji že nekaj let uspešno uporabljamo. V preteklih dveh letih lahko ocenimo, da je zdravstvena situacija ugodna pri večini domačih živali, kar je nedvomno posledica rednega izvajanja preventivnih ukrepov, ki zajemajo vse pomembnejše bolezni in razmeroma veliko število živalske populacije. Ob tem moramo omeniti tudi stroge uvozne pogoje in nadzor nad izvajanjem karantene za vse uvožene živali. Za predstavitev stanja glede živalskih kužnih bolezni smo se omejili na bolezni, ki se po naravni poti prenašajo z živali na ljudi – zoonoze, in na posebno nevarne kužne bolezni živali, ki pa jih v preteklih dveh letih v Sloveniji nismo ugotovili.

Literatura

Manual of standards for Diagnostic Tests and Vaccines.

Navodila o ukrepih za ugotavljanje, preprečevanje in zatiranje posameznih kužnih bolezeni.

Odredba o izvajanju preventivnih cepljenj in diagnostičnih ter drugih preiskav živali v letu 2000. Uradni list št.10/00.

Odredba o izvajanju preventivnih ukrepov zaradi odkrivanja in preprečevanja živalskih kužnih bolezni v letu 1999. Uradni list RS, št. 80/98.

Poročilo o zdravstvenem stanju živali v letu 1999. Veterinarska uprava Republike Slovenije, Ljubljana, 1999.

Pravilnik o razvrstitvi živalskih kužnih bolezni, določitvi načina in postopka obveščanja ter določitvi laboratorijskih testov in metod. Uradni list RS, št. 34/96.

Zakon o veterinarstvu. Uradni list RS, št. 82/94.

Prenosi

Objavljeno

2024-01-19

Številka

Rubrike

Naravne in druge nesreče v Sloveniji