ZMANJŠEVANJE TVEGANJ PRI GOSPODARJENJU Z VODAMI

Avtorji

  • Franci Steinman Univerza v Ljubljani, Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo, Ljubljana
  • Primož Banovec Univerza v Ljubljani, Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo, Ljubljana

Povzetek

V vodnem gospodarstvu ima ovrednotenje tveganj pomembno vlogo predvsem zaradi naključnosti naravnih procesov in nedoločljivosti stranskih učinkov človekovih posegov. Prikazani so viri negotovosti pri določanju verjetnosti zanesljivega delovanja vodnogospodarskega sistema. Za variantne predloge je treba primerjati tudi spremljajoče tveganje, ki izvira iz predvidene rešitve in iz okolja. Do določene stopnje je obseg tveganj mogoče zmanjšati, vendar tveganje še vedno ostaja (t.i. preostalo tveganje). Za primer smo vzeli poplavno ogroženost območja poselitve in prikazali možne vire ogrožanja, kaj obsega presoja tveganja oz. ogroženosti in kaj ukrepi za zmanjševanje in obvladovanje tveganj. V vodnem gospodarstvu, kjer imamo praviloma dolgoročne projekte, sta preglednost odločanja in jasna razmejitev pridobljenih koristih, prevzetih obveznostih in spremljajočih tveganj nujni za uspešno delovanje vodnogospodarskega sistema, še posebej, ker se njegovi uporabniki v njegovi življenjski dobi lahko menjavajo. Na področju voda in vodnega gospodarstva je treba ponovno uvesti načela partnerstva, ki so se že uporabljala v času delovanja Območnih vodnih skupnosti, saj centralizacija ni sprejemljiva. Za njihovo uspešno delovanje pa sta ključni ravno analiza in delitev tveganj med javnim in zasebnim sektorjem.

Literatura

Aoust J-M., Bennett C., Fiselson R., 2000, Analiza in delitev rizikov, ključ partnerstva med javnim in zasebnim sektorjem, V: Financiranje infrastruktur in javnih storitev, 28-48, Ljubljana.

Banovec P., Steinman F., 1997, Projektno vodenje in vodno gospodarstvo, Acta Hydrotechnica 15/17, 37 -50, Ljubljana.

Đorđević B., 1990, Vodoprivredni sistemi, Beograd, Naučna knjiga, ISBN 86-23-41056-4.

Haimes Y. Y., 1998, Risk Modeling, Assesment and Management, New York, John Wiley & Sons, inc., ISBN 0-471-24005-2.

Kaplan S., Garrick B. J., 1981, On the quantitive definition of risk, Risk Analysis 1(1), str. 11–27.

Litheraty P., 1999, Poročilo ekspertne skupine za ICPDR (Mednarodna komisija za zaščito reke Donave, član F. Steinman), Dunaj.

Steinman F., Banovec P., 2000, VG planiranje v luči EU direktive o vodah, V: Hidrologija i vodni resursi Save u novim uvjetima, ISBN 953-96705-0, Sl. Brod, str. 77-88.

US Department of Interior, 1982, Geological Survey, Bulletin 17B, Guidelines for determining flood flow frequency.

US Army Corps of Engineers, 1993, Risk analysis framework for evaluation of hydrology/ hydraulics and economics in flood damage reduction studies.

Prenosi

Objavljeno

2024-01-19

Številka

Rubrike

Preventiva