SODELOVANJE SLOVENIJE IN MADŽARSKE NA PODROČJU VARSTVA PRED NARAVNIMI IN DRUGIMI NESREČAMI
Povzetek
Slovenija od leta 1991 samostojno ureja odnose z drugimi državami in mednarodnimi organizacijami tudi na področju varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami. Razvila je intenzivne stike z državami v regiji, predvsem pa veliko pozornosti posveča odnosom in sodelovanju s sosednjimi državami. Prvi dvostranski sporazum o sodelovanju na področju varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami je Slovenija leta 1995 sklenila z Madžarsko. Na podlagi sporazuma je bila ustanovljena Stalna slovensko-madžarska mešana komisija za varstvo pred nesrečami, ki skrbi za uresničevanje skupnih nalog; za sodelovanje med regijami ob meji pa je odgovorna podkomisija stalne mešane komisije za obmejno območje. Med državama se je razvilo široko in plodno sodelovanje na več področjih: obveščanje o nevarnostih in posledicah naravnih in civilizacijskih nesreč, pomoč pri odpravljanju posledic nesreč, organiziranje in izvajanje skupnih vaj zaščite in reševanja, izobraževanje in usposabljanje, izmenjava znanstvenih in tehničnih informacij. Skupno delo se vse bolj poglablja in kaže praktične rezultate, posebej intenzivno pa je sodelovanje v obmejnih regijah.
Literatura
Zakon o ratifikaciji Sporazuma med Vlado R Slovenije in Vlado R Madžarske o sodelovanju pri varstvu pred naravnimi in civilizacijskimi nesrečami (Uradni list RS št. 11/95)
Zakon o ratifikaciji Sporazuma med Vlado R Slovenije in Vlado R Avstrije o sodelovanju pri preventivi in medsebojni pomoči pri katastrofah ali težkih nesrečah (Uradni list RS št. 10/97)
Zakon o ratifikaciji Sporazuma med Vlado R Slovenije in Vlado R Hrvaške o sodelovanju pri varstvu pred naravnimi in civilizacijskimi nesrečami (Uradni list RS št. 24/99)
Poslovnik Stalne slovensko-madžarske mešane komisije. Ljubljana, 1996
Ušeničnik, Bojan, 1999. Varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami. Uprava Republike Slovenije za zaščito in reševanje, Ljubljana
Prenosi
Objavljeno
Številka
Rubrike
Licenca
To delo je licencirano pod Creative Commons Priznanje avtorstva-Nekomercialno-Brez predelav 4.0 mednarodno licenco.
Članki so na voljo javnosti pod licenco Creative Commons Priznanje avtorstva-Nekomercialno-Brez predelav 4.0 Mednarodna (CC BY-NC-ND 4.0).