SPREJEM IN UPORABA MEDNARODNE POMOČI – PRIMER POPLAV V SLOVENIJI LETA 2023

Avtorji

  • Milena Dobnik Jeraj Ministrstvo za obrambo, Uprava RS za zaščito in reševanje, Ljubljana
  • Lucija Jereb Ministrstvo za obrambo, Uprava RS za zaščito in reševanje, Ljubljana

Povzetek

Zaradi obsežnih poplav in zemeljskih plazov, ki so prizadeli Slovenijo avgusta 2023, je bila za ustrezen odziv, poleg upo­rabe vseh nacionalnih virov, potrebna tudi mednarodna pomoč. Slovenija je pomoč v obliki helikopterjev, mostov, težke gradbene mehanizacije in materialnih sredstev prejela prek mehanizma Unije na področju civilne zaščite ter Nata in na dvostranski ravni, skupno kar iz 17 držav. Za podporo sprejemu in učinkoviti uporabi mednarodne pomoči ob naravnih in drugih nesrečah obstajajo mednarodno uveljavljeni koncepti in postopki podpore države prejemnice, ki smo jim sle­dili tudi ob nesreči v Sloveniji. Tokratna mednarodna pomoč je bila največja do zdaj, tako po obsegu kot trajanju, in je pomenila velik preizkus delovanja slovenske podpore države prejemnice. Skupna ocena vseh sodelujočih je, da je bila mednarodna reševalna pomoč sprejeta in uporabljena hitro, usklajeno ter učinkovito, v sodelovanju slovenskih organov za zaščito in reševanje z mednarodnimi enotami ter Evropsko komisijo. Glavni izzivi so bili velika razsežnost nesreče, dolgotrajnost intervencije ter nekateri kadrovsko-organizacijski vidiki strukture podpore države prejemnice v Sloveniji.

 

Literatura

Poročilo o ukrepanju, zaščiti, reševanju in pomoči, ob poplavah in zemeljskih plazovih v Republiki Sloveniji v avgustu 2023, št. 843- -71/2023-1740-DGZR z dne 18. 3. 2024. Uprava RS za zaščito in reševanje.

Postopkovnik: Podpora države gostiteljice mednarodni pomoči ob naravni in drugi nesreči v Republiki Sloveniji, št. 8420-2/2014-33-DGZR z dne 24. 12. 2018. Uprava RS za zaščito in reševanje.

Dnevna poročila o mednarodni pomoči ob poplavah, 7. 8.–27. 10. 2024. Služba za podporo Štabu Civilne zaščite Republike Slovenije, ekipa za koordinacijo podpore države prejemnice.

Commission staff working document, EU Host Nation Support Guidelines. 1. 6. 2012, SWD(2012) 169 final.

Commission staff working document, EU Host Nation Support Guidelines, delovna verzija (v 6, julij 2024).

Prenosi

Objavljeno

2025-01-24

Številka

Rubrike

Naravne in druge nesreče v Sloveniji - poplave in plazovi leta 2023