VODENJE V CIVILNI ZAŠČITI NEKDAJ IN DANES

Avtorji

  • Julij Jeraj Mestna občina Ljubljana, Oddelek za zaščito in reševanje, Ljubljana

Povzetek

Vodenje odziva na nesrečo potrebuje urejeno in stabilno sistemsko okolje, ki zagotavlja pogoje za njegovo uspešnost. Tako okolje imenujemo model vodenja. Teoretični model vodenja vsebuje več enako pomembnih elementov, ki obsegajo vse od izbire in razvoja vodij, primerne organizacijske strukture vodenja, ustrezne notranje organizacije v organu vodenja, učinkovite metode dela organa vodenja, enotne terminologije ter ustreznih vrst in ravni usposabljanj prek zagotovljenosti ustrezne literature vse do načrtnega in neodvisnega analiziranja izvajanja vodenja. Prisotnost posameznih elementov modela vodenja odziva na nesreče smo preverjali na primeru Civilne zaščite v Sloveniji pred osamosvojitvijo in po njej. Ugotovili smo, da je bilo v Civilni zaščiti pred osamosvojitvijo prisotnih več elementov teoretičnega modela vodenja kot po njej. Razlike se kažejo v notranji strukturi organa vodenja, zagotavljanju kadrov zanj, metodi njegovega dela, usposabljanju in literaturi, medtem ko ni bilo zaznati pomembnih razlik pri analiziranju izvajanja vodenja in organizacijski strukturi vodenja. Nastanek razlik je v pretežni meri pogojen s spremenjenimi družbenimi okoliščinami. Ugotovitve primerjave pokažejo, na katerih področjih v sedanjem modelu vodenja velja zastaviti analitični premislek o morebitni potrebi za dopolnitve in morda celo spremembe.

Literatura

Jeraj, J., 2016. Vodenje odziva na nesreče v kontekstu družbenih sprememb: študija primera Slovenije v času pred osamosvojitvijo in po njej. Ljubljana, Fakulteta za družbene vede.

Malešič, M., 2004. Nekatera teoretična izhodišča preučevanja krize. V: Krizno upravljanje in vodenje v Sloveniji: izzivi in priložnosti. Ljubljana, Fakulteta za družbene vede.

Mandić, M., Ismailović, K., Zagorac, Đ., 1983. Priročnik za usposabljanje štabov za civilno zaščito. Beograd, Zavod za udžbenike in nastavna sredstva.

Pravilnik o kadrovskih in materialnih formacijah enot, služb in organov Civilne zaščite. Ur. l. RS 104/08. http://www.pisrs.si/Pis.web/pregledPredpisa?id=PRAV8705 (12. april 2016).

Stojanović, R., 1984. Zaštita i spasavanje ljudi i materialnih dobara u vanrednim situacijama (civilna zaštita). Beograd, Vojnoizdavački zavod.

Ušeničnik, B., 1988. Varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami. Ujma, 1, 78–85.

Ušeničnik, B., 1993. Smernice za izvajanje zaščite in reševanja. Ujma, 6, 241–243.

Ušeničnik, B., 1996. Varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami do leta 2000. Ujma, 9, 172–176.

Zakon o splošni ljudski obrambi in družbeni samozaščiti. Ur. l. SRS 35/1982 (11. oktober 1982).

Zakon o varstvu pred naravnimi in drugimi nesrečami. Ur. l. RS 64/1994 (14. oktober 1994).

Prenosi

Objavljeno

2024-01-19

Številka

Rubrike

Pripravljenost na nesreče