OPAZOVANJE SEIZMIČNOSTI NA OBMOČJU VELIKIH PREGRAD

Avtorji

  • Matjaž Godec Ministrstvo za okolje, prostor in energijo, Agencija RS za okolje, Urad za seizmologijo, Ljubljana
  • Renato Vidrih Ministrstvo za okolje, prostor in energijo, Agencija RS za okolje, Urad za seizmologijo, Ljubljana
  • Peter Sinčič Ministrstvo za okolje, prostor in energijo, Agencija RS za okolje, Urad za seizmologijo, Ljubljana

Povzetek

Vsako leto v Zemljini notranjosti nastane več močnih potresov z obsežnimi posledicami tudi na večjih objektih. Mednje štejemo tudi velike pregrade, od katerih so mnoge zgrajene na potresno aktivnih območjih. Za presojo projektnih obtežb in obnašanja pregradnih objektov smo se v Sloveniji odločili, da je za zagotavljanje varnosti pregrad treba nadaljevati z opazovanjem njihove seizmičnosti. V Uradnem listu RS je bil leta 1999 objavljen Pravilnik o opazovanju seizmičnosti na območju velikih pregrad, ki predpisuje načine opazovanja seizmičnosti, tehnične normative seizmoloških instrumentov ter pogoje, ki jih mora izpolnjevati izvajalec opazovanja vpliva seizmičnosti na velike pregrade. Pravilnik med naštetim opredeljuje tudi pojem velike pregrade, nadzor nad njegovim izvajanjem pa opravljajo inšpektorji, pristojni za varstvo okolja.

Literatura

Fajfar, P., Zadnik, B., 1996. Strokovne podlage za pravilnik o seizmološkem monitoringu velikih pregrad. Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo, Ljubljana.

Huber, B., 1995. Earthquake Induced Damage to Dams – Classification and Statistical Evaluation. University of Technology Vienna, Vienna.

Pravilnik o opazovanju seizmičnosti na območju velike pregrade. Uradni list Republike Slovenije št. 92/99, Ljubljana.

Zadnik, B., 1997. Tehnični slovar za pregrade. Slovenski nacionalni komite za velike pregrade, Ljubljana.

Prenosi

Objavljeno

2024-01-19

Številka

Rubrike

Nevarnosti in ogroženost